خبرنامه معماری ایران و جهان خبرنامه معماری ایران و جهان .

خبرنامه معماری ایران و جهان

تکمیل کلیسای ساگرادا فامیلیا اثر آنتونی گائودی پس از ۱۳۷ سال

گائودی سالهای آخر عمر خود را صرف ساخت این کلیسا نمود اما با مرگ این معمار، این پروژه نیمه کاره ماند و اما امسال یعنی در سال ۲۰۱۹ میلادی، پس از سالها ساخت و ساز غیرقانونی، شهرداری بارسلونا، مجوز اتمام کار این کلیسا را صادر نمود. مجوزی که طی آن به پیمانکار تا سال ۲۰۲۶ برای اتمام این پروژه زمان داده شده است.

جالب است بدانید، بر اساس اسناد، در سال ۱۸۸۵ مجوزی برای ساخت این کلیسا صادر شد که بر روی برگه های ساخت این ساختمان و پلان ها، می توان امضای گائودی را مشاهده نمود. جالب تر آنکه در سال ۲۰۱۶ پس از بررسی های صورت گرفته، مشخص شد که مجوز ساخت این کلیسا هیچ گاه از سوی شهرداری بارسلونا صادر نشده بوده است!

در هر حال کلیسای ساگرادا در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری مهم شهر بارسلوناست که سالانه ۴ میلیون نفر گردشگر از آن بازدید می کنند. نکته ای که در این میان به چشم می خورد این است که آیا باید این کلیسای ناتمام را به حال خود رها کرد و یا باید ساخت آن را پس از گذشت بیش از یک قرن به پایان رساند. به نظر می رسد نیمه کاره ماندن کار ساخت کلیسا و کارهای غیرمجاز در حدود یک قرن، یکی از عوامل موثر بر جذابینت این کلیسا بوده است. چرا که ساخت هیچ ساختمانی به این اندازه طور نخواهد کشید و همین موضوع، گردشگران را راهی این منطقه می نماید تا خود به بررسی دلیل این موضوه بپردازند.

با اتمام کار ساخت و ساز ساگرادا، داستان ساخت این کلیسای عجیب به خاطره تبدیل خواهد شد.


برچسب: کلیسای ساگرادا فامیلیا، آنتونی گائودی،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۳۹:۵۵ توسط:توماس موضوع: اخبار معماری نظرات (0)